CVT چيست و چگونه کار مي کند؟

CVT چيست و چگونه کار مي کند؟

CVT یا   Continuously Variable Transmission به معنی سیستم انتقال قدرت متغیر است.

وظیفه انتقال قدرت، تغییر دادن نسبت سرعت چرخ و موتور است. به عبارت دیگر بدون یک جعبه دنده، خودرو فقط یک دنده دارد که به خودرو اجازه می دهد با سرعت مناسب حرکت کند. جعبه دنده از تعدادی چرخ دنده استفاده می کند تا با تغییر شرایط رانندگی استفاده مناسبی از گشتاور موتور شود. دنده ها می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک عوض شود.

در جعبه دنده های اتوماتیک قدیمی،چرخ دنده ها وظیفه انتقال و تغییر گشتاور و حرکت دایره ای را به عهده دارند. ترکیبی از چرخ دنده های سیاره ای تمام نسبت های دنده ای را که لازم است را به وجود می آورند.

برخلاف سیستم انتقال قدرت اتوماتیک، در سیستم انتقال قدرت با تغییر پیوسته، جعبه دنده ای با تعداد مشخص چرخ دنده وجود ندارد. ( یعنی در CVT چرخ دنده های دندانه دار درگیر باهم وجود ندارند ) رایج ترین نوع CVT براساس سیستم پولی کار می کند که اجازه ی بی نهایت تغییر بین بالاترین و پایین ترین دنده بدون گسستگی را می دهد.

به جعبه دنده اتوماتیک توجه کنید در آن دنیایی از چرخ دنده ها، ترمزها،کلاچ ها و دستگاه های کنترل را خواهید دید. بیشتر CVT ها سه جزء اساسی دارند :

  • یک تسمه محکم فلزی یا لاستیکی
  • یک پولی متغیر محرک ( ورودی )
  • یک پولی خروجی

به علاوه CVT ها انواع مختلفی از ریزپردازنده ها و حسگر ها را دارا می باشند. اما سه جزء بالا، اجزای اصلی اند که به این سیستم اجازه کار می دهند.

طبیعت ساده و بدون گسستگی CVT ها آن ها را به یک سیستم انتقال قدرت ایده آل برای تمام ماشین ها و وسایل ( نه فقط خودرو ها ) تبدیل کرده است. در تمام این کاربردها ، انتقال قدرت از تسمه هایی با لاستیک فشرده استفاده می شود که می تواند کشیده شده یا سر بخورد و در نتیجه باعث هدر رفتن انرژی و کاهش کارایی می شود.

اختراع ماده های جدید، CVT ها را مطمئن تر و کارآمدتر از قبل می سازد. یکی از مهم ترین پیشرفت ها طراحی و توسعه ی تسمه های فلزی برای متصل کردن دو پولی بوده است. این تسمه های انعطاف پذیر عموما از 9 تا 12 نوار نازک فولادی که تکه های فلزی پاپیونی شکل بسیار مقاوم را کنار هم نگه می دارد، ساخته شده است.

تسمه های فلزی سر نمی خورند و بسیار بادوام اند که به CVT اجازه انتقال گشتاور بیشتری را می دهند. در ضمن آرام تر از تسمه های لاستیکی هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *